  • S-8355L15MC-NCAT2G
S-8355L15MC-NCAT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8355L15MC-NCAT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8355L15MC-NCAT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 250kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355L15MC-NCAT2G Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a SC-74A, SOT-753 package. 1 outputs can be generated with the dc motor controller. Tape & Reel (TR) solid enclosure protects the pmic. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). DC control operates at 0.9V~10V volts and has 0.9V~10V supply voltage. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. In this switching controller, the switch can be set to 250kHz. The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. Thare switch converters are connected to an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER. There are a terminal (s) on the switching converters that are designed at DUAL. 5 terminations with a variety of function. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis 3.3V volts. It is recommended to use 0.9V as the minimum input voltage of dc dc voltage regulator. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 1.5V. A value of 0.08A is output as the maximum value of current.
S-8355L15MC-NCAT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 250kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8355L15MC-NCAT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355L15MC-NCAT2G DC to DC converter applications.
  • Experimental setup
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • Computer application technology
  • Milling machines
  • Automatic testing equipment
  • Electric water heaters
  • Constant current circuits
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Machining centers
  • Shearing machines
Step5Bar-code shipping tag
S-8355L15MC-NCAT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    250kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    78%
  • Length
    2.9mm