  • S-8352A46MC-K3FT2G
S-8352A46MC-K3FT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8352A46MC-K3FT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8352A46MC-K3FT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8352A46MC-K3FT2G Overview
The switching controller fits in the SC-74A, SOT-753 package and is ideal for most applications. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). DC control operates at 0.9V~10V volts and has 0.9V~10V supply voltage. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. It can switch at 100kHz. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. To provide efficient switching control, Enable is included in the dcdc regulator. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. A variety of 5 terminations are available in dc switching. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE FREQUENCY MODULATION. DC regulator outputs 4.6V voltage based on test statistics. 0.3A is the largest value switching converter outputs.
S-8352A46MC-K3FT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
Enable
PULSE FREQUENCY MODULATION
S-8352A46MC-K3FT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8352A46MC-K3FT2G DC to DC converter applications.
  • Analog precision reference circuits
  • Automatic testing equipment
  • Surface processing equipment
  • ATMs
  • Refrigerators of central air conditioners
  • CMM
  • Medical equipment
  • Constant current circuits
  • Precision electronic equipment
  • Thermal power
Step5Bar-code shipping tag
S-8352A46MC-K3FT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    4.6V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.3A
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Control Technique
    PULSE FREQUENCY MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    75%
  • Length
    2.9mm