  • S-8341C51AFT-T2-G
S-8341C51AFT-T2-G
advertisement
Manufacturer No:
S-8341C51AFT-T2-G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8341C51AFT-T2-G
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8341C51AFT-T2-G
Description:
8 Terminals 0.8V~6V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8341C51AFT-T2-G Overview
The switching controller fits in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package and is ideal for most applications. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). DC control operates at 0.8V~6V volts and has 0.8V~6V supply voltage. Worked in a -40°C~85°C TA dc switcher before. The switching controller is capable of switching at the 300kHz position. The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. Current Limit, Enable, Soft Start provides dcdc regulator efficient switching control. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . Various 8 terminations. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. It is recommended to use 2.04V as the minimum input voltage of dc dc voltage regulator. A 5.1V voltage of DC regulator was detected in the test statistics. Voltages 3.06V are the maximum that the dc to dc regulator will accept. In order to satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM.
S-8341C51AFT-T2-G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Current Limit, Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8341C51AFT-T2-G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8341C51AFT-T2-G DC to DC converter applications.
  • Terrestrial set-top boxes
  • Remotely powered electric motors
  • Textile machinery
  • Electric water heaters
  • Electric heating, lighting
  • Analog precision reference circuits
  • Game consoles
  • Sensitive electronic devices
  • Medical equipment
  • Household control circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8341C51AFT-T2-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Additional Feature
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    5.1V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.8V~6V
  • Control Features
  • Input Voltage (Min)
    2.04V
  • Topology
    Boost
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Input Voltage (Max)
    3.06V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    89%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm