  • S-8340C33AFT-T2-U
S-8340C33AFT-T2-U
advertisement
Manufacturer No:
S-8340C33AFT-T2-U
HK JDW NO:
724-S-8340C33AFT-T2-U
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8340C33AFT-T2-U
Description:
8 Terminals 0.8V~6V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8340C33AFT-T2-U Overview
With a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. dc motor controller is suitable for 1 output generation. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). This dc control operates at 0.8V~6V and has a 0.8V~6V supply voltage. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. With this switching controller, you can switch at 300kHz. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Current Limit, Enable, Soft Start. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. 8 terminations with a variety of function. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 3.3V.
S-8340C33AFT-T2-U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Current Limit, Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
S-8340C33AFT-T2-U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8340C33AFT-T2-U DC to DC converter applications.
  • Milling machines
  • Access control systems
  • Medical equipment
  • Handheld GPS
  • Various precision measuring detectors
  • Industrial robots
  • Pipe bending machines
  • Post equipment
  • Scientific research
  • Production lines
Step5Bar-code shipping tag
S-8340C33AFT-T2-U
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.8V~6V
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    89%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm