  • S-8340A51AFT-T2-U
S-8340A51AFT-T2-U
advertisement
Manufacturer No:
S-8340A51AFT-T2-U
HK JDW NO:
724-S-8340A51AFT-T2-U
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8340A51AFT-T2-U
Description:
8 Terminals 0.8V~6V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8340A51AFT-T2-U Overview
With a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). 0.8V~6V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Qualified to work in an dc switcher with -40°C~85°C TA. In this switching controller, the switch can be set to 600kHz. The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. Featured in the dcdc regulator is Current Limit, Enable, Soft Start which allows efficient switching control. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. Various 8 terminations. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 2.04V. DC regulator outputs 5.1V voltage according to the test statistics. This dc to dc regulator accepts only 3.06V input voltage at most.
S-8340A51AFT-T2-U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Current Limit, Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
S-8340A51AFT-T2-U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8340A51AFT-T2-U DC to DC converter applications.
  • Magnetohydrodynamic power
  • Program control systems
  • Current source circuits
  • Lathes
  • Packaging
  • Combined machine tools
  • Surge protection circuits
  • Smart grid
  • Experimental setup
  • Computed tomography (CT)
Step5Bar-code shipping tag
S-8340A51AFT-T2-U
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Output Voltage
    5.1V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.8V~6V
  • Control Features
  • Input Voltage (Min)
    2.04V
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Input Voltage (Max)
    3.06V
  • Duty Cycle (Max)
    89%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm