  • S-8340A51AFT-T2-G
S-8340A51AFT-T2-G
advertisement
Manufacturer No:
S-8340A51AFT-T2-G
HK JDW NO:
724-S-8340A51AFT-T2-G
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8340A51AFT-T2-G
Description:
8 Terminals 0.8V~6V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8340A51AFT-T2-G Overview
It comes in a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, so switching controller can be used for most applications. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. Transistor Driver dc switching's outputs (s) are supported. dc control's supply and operating voltages are 0.8V~6V. Worked in a -40°C~85°C TA dc switcher before. There is a switch at 600kHz that can be used with this controller. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. DCDC regulator is controlled efficiently by Current Limit, Enable, Soft Start. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. There are a terminal (s) on the switching converters that are designed at DUAL. A variety of terminations with 8 of dc switching. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 2.04V. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 5.1V. A maximum voltage of 3.06V is accepted by the dc to dc regulator as an input voltage.
S-8340A51AFT-T2-G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Current Limit, Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
S-8340A51AFT-T2-G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8340A51AFT-T2-G DC to DC converter applications.
  • Textile machinery
  • Driver circuits
  • Window air conditioners
  • Various CNC machine tools
  • Pipe bending machines
  • Program control systems
  • Fire elevators
  • Smoke exhaust equipment
  • CNC system
  • Electric water heaters
Step5Bar-code shipping tag
S-8340A51AFT-T2-G
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    5.1V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.8V~6V
  • Control Features
  • Input Voltage (Min)
    2.04V
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Input Voltage (Max)
    3.06V
  • Duty Cycle (Max)
    89%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm