  • S-816A35AMC-BAKT2U
S-816A35AMC-BAKT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-816A35AMC-BAKT2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-816A35AMC-BAKT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-816 Series SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 12226
Step5Bar-code shipping tag
S-816A35AMC-BAKT2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-816
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    40μA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Type
    Fixed
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 100mA Typ
  • Length
    2.9mm