  • S-1701P2515-M5T1G
S-1701P2515-M5T1G
advertisement
Manufacturer No:
S-1701P2515-M5T1G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-1701P2515-M5T1G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
S-1701P2515-M5T1G
Description:
Converter, Battery Powered Devices 2.5V 260 Cel DUAL Specialized Voltage Regulator -40°C~85°C 5 Pins 5 Terminations SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 17833
Step5Bar-code shipping tag
S-1701P2515-M5T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Converter, Battery Powered Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input
    2V~6.5V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Dropout Voltage1-Max
    0.25V
  • Length
    2.9mm