  • S-1411G28-K8T2U4
S-1411G28-K8T2U4
advertisement
Manufacturer No:
S-1411G28-K8T2U4
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-1411G28-K8T2U4
Package:
8-WSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width)
Datasheet:
S-1411G28-K8T2U4
Description:
5V Watchdog Circuit Programmable Timers S-1411 Series 5V 8-WSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width)
Purchasing and Inquiry
S-1411G28-K8T2U4 Overview
In the packaging, the clock timer is enclosed with the 8-WSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width) code on the back. It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the recommended mounting type. The programmable timer can supply a voltage of 0.9V~6V. The type of chips can be divided into Watchdog Circuit. The operating temperature of this timer clock is -40°C~105°C TA. To keep the clock timer's supply current at 3.8μA. The S-1411 relates to the digital timer's series. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The number of the chip's terminations sums up to 8.
S-1411G28-K8T2U4 Features
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:3.8μA
S-1411G28-K8T2U4 Applications
  • Remote Sensors
  • Electric Vehicles
  • “Heartbeat” Timers
  • Domestic appliances
  • Motor control
  • High Vibration, High Acceleration Environments
  • Always On Systems
  • Remote Data-Logger
  • Thermostats
  • Intruder Detection
Step5Bar-code shipping tag
S-1411G28-K8T2U4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-1411
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Watchdog Circuit
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.9V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.9V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Current - Supply
    3.8μA
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    2.8mm