  • S-1200B15-A6T1U
S-1200B15-A6T1U
advertisement
Manufacturer No:
S-1200B15-A6T1U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-1200B15-A6T1U
Package:
6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Datasheet:
S-1200B15-A6T1U
Description:
Enable Fixed 0.5mm PMIC S-1200 Series 6 6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Step5Bar-code shipping tag
S-1200B15-A6T1U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 100mA
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Height Seated (Max)
    0.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-1200
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F6
  • Current - Supply (Max)
    40μA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA