  • S-1121B55MC-N3OTFG
S-1121B55MC-N3OTFG
advertisement
Manufacturer No:
S-1121B55MC-N3OTFG
HK JDW NO:
724-S-1121B55MC-N3OTFG
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-1121 Series 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 4772
Step5Bar-code shipping tag
S-1121B55MC-N3OTFG
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    S-1121
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    65μA
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Output Voltage 1
    5.5V
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current
  • Voltage Dropout (Max)
    0.26V @ 100mA
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.17V
  • Output Voltage1-Max
    5.555V
  • Output Voltage1-Min
    5.445V
  • Voltage Tolerance-Max
    1%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Length
    2.9mm