  • RXM-916-ES
RXM-916-ES
advertisement
Manufacturer No:
RXM-916-ES
Manufacturer:
Linx Technologies
HK JDW NO:
473-RXM-916-ES
Package:
16-SMD
Datasheet:
RXM-916-ES
Purchasing and Inquiry
RXM-916-ES Overview
The package 16-SMD includes a version of RF Receiver.The package of RF transmitter and receiver is Tube.This RF Receiver receives its power from the 4.5V~5.5V supply voltage.Working at a frequency of 916MHz results in excellent efficiency.
RXM-916-ES Features
16-SMD package
916MHz
RXM-916-ES Applications
There are a lot of Linx Technologies Inc. RXM-916-ES RF Receivers applications.
  • Generators
  • WCDMA
  • Satellites
  • Sensors
  • Networking Software
  • Radio communication equipment
  • Optical transmission devices
  • GSM
  • Measuring instruments
  • Cosmic noise
Step5Bar-code shipping tag
RXM-916-ES
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SMD
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    916MHz
  • Max Output Current
    6.5mA
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Data Interface
    PCB, Surface Mount
  • Data Rate (Max)
    56kbps
  • Modulation or Protocol
    FM, FSK
  • Sensitivity (dBm)
    -102 dBm
  • Antenna Connector
    PCB, Surface Mount
  • Length
    20.6mm
  • Width
    21.1mm
  • Thickness
    3.18mm