  • RWR89SR806FRS73
RWR89SR806FRS73
advertisement
Manufacturer No:
RWR89SR806FRS73
HK JDW NO:
873-RWR89SR806FRS73
Datasheet:
RWR89SR806FRS73
Description:
Through Hole 806mOhms, 3W, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR89SR806FRS73
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
    Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    806mOhms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    3W
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Diameter
    4.75mm
  • Length
    14.224mm
  • Width
    4.75mm