  • RWR89S5R90FRL03
RWR89S5R90FRL03
advertisement
Manufacturer No:
RWR89S5R90FRL03
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-RWR89S5R90FRL03
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
Through Hole 5.9Ohm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR89S5R90FRL03
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Ceramic
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    5.9Ohm
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    3W
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Diameter
    4.75mm
  • Length
    14.22mm