  • RWR89S59R0FSS70
RWR89S59R0FSS70
advertisement
Manufacturer No:
RWR89S59R0FSS70
HK JDW NO:
873-RWR89S59R0FSS70
Datasheet:
RWR89S59R0FSS70
Description:
Through Hole 59Ohms, 3W, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR89S59R0FSS70
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    59Ohms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    3W
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Diameter
    4.75mm
  • Length
    14.224mm
  • Width
    4.75mm