  • RWR89S12R7FRB12
RWR89S12R7FRB12
advertisement
Manufacturer No:
RWR89S12R7FRB12
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RWR89S12R7FRB12
Package:
Axial
Datasheet:
RWR89S12R7FRB12
Description:
Through Hole 12.7Ohms, 3W, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR89S12R7FRB12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
  • Size / Dimension
    0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    12.7Ohms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    3W
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Diameter
    4.75mm
  • Length
    14.22mm
  • Width
    4.75mm