  • RWR84N7500FSBSL
RWR84N7500FSBSL
advertisement
Manufacturer No:
RWR84N7500FSBSL
HK JDW NO:
873-RWR84N7500FSBSL
Datasheet:
RWR84N7500FSBSL
Description:
FIXED RESISTOR, 750Ohm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR84N7500FSBSL
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Series
    Military, MIL-PRF-39007, RWR84N
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    750Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Power Rating
    7W
  • Max Power Dissipation
    7W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Rated Power Dissipation (P)
    7W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    S (0.001%)