  • RWR82N18R2BSB12
RWR82N18R2BSB12
advertisement
Manufacturer No:
RWR82N18R2BSB12
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RWR82N18R2BSB12
Package:
Axial
Datasheet:
RWR82N18R2BSB12
Description:
Through Hole 18.2Ohms, 1.5W, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RWR82N18R2BSB12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39007, RWR82N
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    18.2Ohms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    1.5W
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Diameter
    1.98mm
  • Length
    7.9248mm
  • Width
    1.98mm