  • RWR81S5900BSS73
RWR81S5900BSS73
advertisement
Manufacturer No:
RWR81S5900BSS73
HK JDW NO:
873-RWR81S5900BSS73
Datasheet:
RWR81S5900BSS73
Description:
Through Hole 590Ohms, 1W, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR81S5900BSS73
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    590Ohms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    1W
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Diameter
    2.16mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    2.16mm