  • RWR74SR100DRS73
RWR74SR100DRS73
advertisement
Manufacturer No:
RWR74SR100DRS73
HK JDW NO:
873-RWR74SR100DRS73
Datasheet:
RWR74SR100DRS73
Description:
Through Hole 100mOhms, 5W, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR74SR100DRS73
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient
    ±650ppm/°C
  • Resistance
    100mOhms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    5W
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    22.225mm
  • Width
    7.92mm