  • RWA1E470MEG
RWA1E470MEG
advertisement
Manufacturer No:
RWA1E470MEG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RWA1E470MEG
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
RWA1E470MEG
Description:
FPCAP, WA Series 47μF 25V Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 47μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to FPCAP, WA series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the RWA1E470MEG capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RWA1E470MEG is suitable to conduct the ripple current at 1A. RWA1E470MEG Capacitor is mounted by Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 25V. RWA1E470MEG Capacitor. There are 118μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has SMD/SMT terminations in total. The 2917 refer to case code (imperial). Case Code (Metric) includes 7343.
FPCAP, WA Series
Capacitance: 47μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RWA1E470MEG Aluminum Polymer Capacitors.
  • Computer motherboards
  • Audio Crossover
  • UPS Buffering
  • Smoothing Noise Filtering
  • DC Link
  • Motor Start
  • Lighting Ballast
  • Power Line Buffering
  • Flashtube Ignition
  • To reduce power noise & signal noise
Step5Bar-code shipping tag
RWA1E470MEG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    FPCAP, WA
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    118μA
  • Ripple Current
    1A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm