  • RW2S0CBR010JE
RW2S0CBR010JE
advertisement
Manufacturer No:
RW2S0CBR010JE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-RW2S0CBR010JE
Package:
4122 J-Lead
Datasheet:
RW2S0CBR010JE
Description:
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 10mOhm, ±5%, -55°C~150°C
Quantity:
In Stock : 27
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RW2S0CBR010JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    4122 J-Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RW
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.407Lx0.226W 10.34mmx5.74mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±90ppm/°C
  • Resistance
    10mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    100V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Pedestal Mount
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
    4023
  • Height
    5.7658mm
  • Height Seated (Max)
    0.227 5.77mm