  • RW1S0BAR015J
RW1S0BAR015J
advertisement
Manufacturer No:
RW1S0BAR015J
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-RW1S0BAR015J
Package:
2512 J-Lead
Datasheet:
RW1S0BAR015J
Description:
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 15mOhm, ±5%, -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RW1S0BAR015J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2512 J-Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RW
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Current Sense
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    90 ppm/°C
  • Resistance
    15mOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Pedestal Mount
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    6234
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    3.45mm
  • Height Seated (Max)
    0.141 3.58mm