  • RW1A013ZPT2R
RW1A013ZPT2R
advertisement
Manufacturer No:
RW1A013ZPT2R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RW1A013ZPT2R
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
RW1A013ZPT2R
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 260m Ω @ 1.3A, 4.5V ±10V 290pF @ 6V 2.4nC @ 4.5V 12V SOT-563, SOT-666
Quantity:
In Stock : 15134
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RW1A013ZPT2R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-563, SOT-666
  • Number of Pins
    6
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    400mW Ta
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Turn On Delay Time
    8 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    260m Ω @ 1.3A, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    290pF @ 6V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    1.5A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    2.4nC @ 4.5V
  • Rise Time
    10ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    12V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    1.5V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±10V
  • Fall Time (Typ)
    9 ns
  • Turn-Off Delay Time
    30 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    1.5A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    10V