  • RVS-6V470ME55U-R
RVS-6V470ME55U-R
advertisement
Manufacturer No:
RVS-6V470ME55U-R
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-RVS-6V470ME55U-R
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
RVS 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 10211
Step5Bar-code shipping tag
RVS-6V470ME55U-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RVS
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    11Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    36mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    45mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm