  • RV0805FR-074M02L
RV0805FR-074M02L
advertisement
Manufacturer No:
RV0805FR-074M02L
HK JDW NO:
898-RV0805FR-074M02L
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RV0805FR-074M02L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RV Series, Thick Film, 4.02MOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RV0805FR-074M02L
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    4.02MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    400V
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm