  • RTX3-1AT-C012
RTX3-1AT-C012
advertisement
Manufacturer No:
RTX3-1AT-C012
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-RTX3-1AT-C012
Package:
Datasheet:
RTX3-1AT-C012
Description:
TE CONNECTIVITY / SCHRACK RTX3-1AT-C012. RELAY, POWER, SPST-NO, 250VAC, PCB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RTX3-1AT-C012
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Contact Material
    Tungsten and AgSnO
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    RTX, SCHRACK
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    150Ohm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    250VAC - Nom
  • Coil Current
    79mA
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Contact Rating (Current)
    16A