  • RTS-243.3/P-R
RTS-243.3/P-R
advertisement
Manufacturer No:
RTS-243.3/P-R
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RTS-243.3/P-R
Package:
8-SMD Module, 5 Leads
Datasheet:
RTS-243.3/P-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RTS-243.3/P-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD Module, 5 Leads
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECONOLINE RTS (2W)
  • Size / Dimension
    0.50Lx0.37W x 0.35 H 12.8mmx9.3mmx9.0mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    2W
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    75%
  • Voltage - Isolation
    1kV
  • Voltage - Input (Max)
    26.4V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    21.6V
  • Current - Output (Max)
    606mA