  • RTQ035P02TR
RTQ035P02TR
advertisement
Manufacturer No:
RTQ035P02TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RTQ035P02TR
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
RTQ035P02TR
Description:
MOSFET P-CH 20V 3.5A TSMT6
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RTQ035P02TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Voltage - Rated DC
    -20V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    -3.5A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    1.25W Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    1.25W
  • Turn On Delay Time
    16 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    65m Ω @ 3.5A, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1200pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3.5A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    10.5nC @ 4.5V
  • Rise Time
    40ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    20V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    2.5V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±12V
  • Fall Time (Typ)
    40 ns
  • Turn-Off Delay Time
    55 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    3.5A
  • Threshold Voltage
    -2V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    12V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.07Ohm