  • RTE1002V14
RTE1002V14
advertisement
Manufacturer No:
RTE1002V14
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-RTE1002V14
Package:
Datasheet:
RTE1002V14
Description:
Switch DIP SP10T 10 Shaft 0.1A 30VDC PC Pins 20000Cycles Thru-Hole Box
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RTE1002V14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Body Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Actuator Material
    Polyamide, Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    RTE
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Number of Positions
    10
  • Voltage - Rated
    30VDC
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Orientation
    Right Angle
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Current Rating
    100mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Rotary with Shaft
  • Circuit
    BCD
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Max Current Rating
    100mA
  • Throw Configuration
    SP10T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Mechanical Life
    20,000 Steps
  • Washable
    No
  • Actuator Level
    Raised
  • Length
    0.291 7.40mm
  • Actuator Length
    3.8mm
  • Height Above Board
    0.335 8.50mm