  • RTDS1206B-500R8
RTDS1206B-500R8
advertisement
Manufacturer No:
RTDS1206B-500R8
Manufacturer:
Riedon
HK JDW NO:
676-RTDS1206B-500R8
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RTDS1206B-500R8
Description:
SENSOR RTD 500 OHM DIN CLASS B 1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RTDS1206B-500R8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    34 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • RTD Material
    Platinum
  • Operating Temperature
    -50°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RTDS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD (SMT) Tabs
  • Temperature Coefficient
    ±3850ppm/°C
  • Current
    0.7mA
  • Resistance Tolerance
    ±0.3%
  • Resistance @ 0°C
    500Ohm