  • RTD-75-S-00
RTD-75-S-00
advertisement
Manufacturer No:
RTD-75-S-00
HK JDW NO:
790-RTD-75-S-00
Package:
Datasheet:
RTD-75-S-00
Description:
Plug, Male Pin Threaded 75Ohm Bulk TNC Solder 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~100°C
Step5Bar-code shipping tag
RTD-75-S-00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Insulation Material
    POLYTETRAFLUORO ETHYLENE
  • Dielectric Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Body Material
    Brass
  • Center Contact Plating
    Gold
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Connector Type
    Plug, Male Pin
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    500V
  • Fastening Type
    Threaded
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Straight
  • Frequency
    2.8Hz
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Housing Color
    Silver
  • Polarity
    Standard
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • ELV
    Non-Compliant
  • Impedance
    75Ohm
  • Connector Style
    TNC
  • Number of Ports
    1
  • Frequency (Max)
    4GHz