  • RTD-50-S-03
RTD-50-S-03
advertisement
Manufacturer No:
RTD-50-S-03
HK JDW NO:
790-RTD-50-S-03
Package:
Datasheet:
RTD-50-S-03
Description:
TNC 50Ohm Box PTFE
Step5Bar-code shipping tag
RTD-50-S-03
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Cable, Through Hole
  • Insulation Material
    Polytetrafluoroethylene
  • Dielectric Material
    PTFE
  • Body Material
    Brass
  • Packaging
    Box
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    TNC
  • Resistance
    50Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    APPLICABLE CABLES: RG 174; RG 178; RG 188; RG 196; RG 316
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Straight
  • Frequency
    2.8Hz
  • Mating Information
  • Body/Shell Style
    JACK
  • ELV
    Non-Compliant
  • Coupling Type
    THREADED
  • Impedance
    50Ohm
  • Body Plating
    Nickel
  • Length
    25.4mm