  • RTBH21EW16DNNZP
RTBH21EW16DNNZP
advertisement
Manufacturer No:
RTBH21EW16DNNZP
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-RTBH21EW16DNNZP
Package:
Datasheet:
RTBH21EW16DNNZP
Description:
RTBH21EW16DNNZP datasheet pdf and Rotary Switches product details from C&K stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RTBH21EW16DNNZP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold (Au)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Polycarbonate
  • Actuator Material
    Steel
  • Series
    RTBH
  • Published
    2011
  • Feature
    Sealed - Fully
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Number of Positions
    16
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Current Rating (Amps)
    20mA AC/DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    37.7mm
  • Current Rating
    20mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Actuator Type
    Round (6mm Dia)
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 10.20mm Dia
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    25V
  • Max Current Rating
    250mA
  • Max Voltage Rating (DC)
    25V
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    5.099gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    BCD with Complement
  • Depth Behind Panel
    12.70mm
  • Index Angle
    22.5 °
  • Angle of Throw
    22.5°
  • Length
    21mm
  • Actuator Length
    11.10mm