  • RTAP3EW12M25NP
RTAP3EW12M25NP
advertisement
Manufacturer No:
RTAP3EW12M25NP
HK JDW NO:
174-RTAP3EW12M25NP
Package:
Datasheet:
RTAP3EW12M25NP
Description:
Switch Rotary Screwdriver Shaft PC Pins 0.02A 25VAC 0.5VA
Step5Bar-code shipping tag
RTAP3EW12M25NP
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Actuator Material
    Polysulfon, Thermoplastic
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Number of Positions
    12
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Current Rating (Amps)
    20mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    22mm
  • Current Rating
    20mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Actuator Type
    Round (6mm Dia), Slotted
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 10.20mm Dia
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    25V
  • Max Current Rating
    20mA
  • Electrical Life
    10000 cycles
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    BCD with Complement
  • Depth Behind Panel
    12.60mm
  • Index Angle
    30°
  • Length
    25.8mm
  • Actuator Length
    25.00mm