  • RTAP31W12W50NS
RTAP31W12W50NS
advertisement
Manufacturer No:
RTAP31W12W50NS
HK JDW NO:
174-RTAP31W12W50NS
Package:
Datasheet:
RTAP31W12W50NS
Description:
Switch Rotary SP12T 12 Screwdriver Shaft PC Pins 0.15A 60VAC 5VA
Step5Bar-code shipping tag
RTAP31W12W50NS
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Actuator Material
    Polysulfon, Thermoplastic
  • Published
    2012
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Number of Positions
    12
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating (Amps)
    150mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    22mm
  • Current Rating
    150mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    60V
  • Actuator Type
    Round (6mm Dia), Slotted
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    60V
  • Max Current Rating
    150mA
  • Electrical Life
    10000 cycles
  • Throw Configuration
    SP12T
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    12.60mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Angle of Throw
    30°
  • Length
    25.8mm
  • Actuator Length
    50.00mm