  • RTAP30206SSD50S
RTAP30206SSD50S
advertisement
Manufacturer No:
RTAP30206SSD50S
HK JDW NO:
174-RTAP30206SSD50S
Package:
Datasheet:
RTAP30206SSD50S
Description:
RTAP30206SSD50S datasheet pdf and Rotary Switches product details from C&K stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
RTAP30206SSD50S
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Actuator Material
    Polysulfon, Thermoplastic
  • Series
    RTA
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    6
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating (Amps)
    150mA AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Silver
  • Voltage - Rated AC
    60V
  • Actuator Type
    Round (5.9mm Dia)
  • Max Voltage Rating (AC)
    60V
  • Electrical Life
    10000 cycles
  • Throw Configuration
    DP6T
  • Max Voltage Rating (DC)
    60V
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    DP6T
  • Depth Behind Panel
    12.60mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    2
  • Actuator Length
    50.00mm