  • RTAP30206B06SD25S
RTAP30206B06SD25S
advertisement
Manufacturer No:
RTAP30206B06SD25S
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-RTAP30206B06SD25S
Package:
Datasheet:
RTAP30206B06SD25S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RTAP30206B06SD25S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Actuator Material
    Polysulfon, Thermoplastic
  • Published
    2003
  • Series
    RTA
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Number of Positions
    6
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating (Amps)
    150mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    25.8mm
  • Current Rating
    150mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    60V
  • Actuator Type
    Round (5.9mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    60V
  • Max Current Rating
    150mA
  • Electrical Life
    10000 cycles
  • Throw Configuration
    DP6T
  • Max Voltage Rating (DC)
    60V
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    5.099gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    DP6T
  • Depth Behind Panel
    12.60mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    2
  • Angle of Throw
    30°
  • Length
    22mm
  • Actuator Length
    25.00mm