  • RTAC4EW10R25NS
RTAC4EW10R25NS
advertisement
Manufacturer No:
RTAC4EW10R25NS
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-RTAC4EW10R25NS
Package:
Datasheet:
RTAC4EW10R25NS
Description:
RTAC4EW10R25NS datasheet pdf and Rotary Switches product details from C&K stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
RTAC4EW10R25NS
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Series
    RTA
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    10
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating (Amps)
    150mA AC/DC
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    60V
  • Actuator Type
    Round (6mm Dia), Slotted
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 9.80mm Dia
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    5.099gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    BCD with Complement
  • Depth Behind Panel
    18.70mm
  • Angle of Throw
    36°
  • Actuator Length
    25.00mm