  • RTAC30112B12AD50S
RTAC30112B12AD50S
advertisement
Manufacturer No:
RTAC30112B12AD50S
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-RTAC30112B12AD50S
Package:
Datasheet:
RTAC30112B12AD50S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RTAC30112B12AD50S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Actuator Material
    Polysulfon, Thermoplastic
  • Series
    RTA
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    12
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating (Amps)
    150mA AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    60V
  • Actuator Type
    Round (5.9mm Dia)
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 10.20mm Dia
  • Max Voltage Rating (AC)
    60V
  • Electrical Life
    10000 cycles
  • Throw Configuration
    SP12T
  • Max Voltage Rating (DC)
    60V
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    5.099gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    18.70mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    50.00mm