  • RTAC2DW16M25NP
RTAC2DW16M25NP
advertisement
Manufacturer No:
RTAC2DW16M25NP
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-RTAC2DW16M25NP
Package:
Datasheet:
RTAC2DW16M25NP
Description:
RTAC2DW16M25NP datasheet pdf and Rotary Switches product details from C&K stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RTAC2DW16M25NP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Actuator Material
    Polysulfon, Thermoplastic
  • Published
    2012
  • Series
    RTA
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    16
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Current Rating (Amps)
    20mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Actuator Type
    Round (6mm Dia), Slotted
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 10.20mm Dia
  • Max Voltage Rating (AC)
    25V
  • Electrical Life
    10000 cycles
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    5.099gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    BCD
  • Depth Behind Panel
    18.70mm
  • Angle of Throw
    22.5°
  • Actuator Length
    25.00mm