  • RT9167-25GB
RT9167-25GB
advertisement
Manufacturer No:
RT9167-25GB
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
HK JDW NO:
682-RT9167-25GB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
RT9167-25GB
Description:
Enable Fixed PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 7688
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RT9167-25GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Enable
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 300mA
  • PSRR
    58dB (100Hz)
  • Min Current Limit
    400mA