  • RT9166A-15GG
RT9166A-15GG
advertisement
Manufacturer No:
RT9166A-15GG
HK JDW NO:
682-RT9166A-15GG
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
RT9166A-15GG
Description:
Fixed PMIC TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 8799
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RT9166A-15GG
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2012
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
    Positive
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    300μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.58V @ 600mA Typ
  • PSRR
    55dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    580mV
  • Output Current1-Max
    0.6A
  • Min Current Limit
    600mA
  • Nominal Output Voltage
    1.5V
  • Length
    6.5mm