  • RT9161-45GV
RT9161-45GV
advertisement
Manufacturer No:
RT9161-45GV
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
HK JDW NO:
682-RT9161-45GV
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
RT9161-45GV
Description:
Fixed PMIC TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 5702
Step5Bar-code shipping tag
RT9161-45GV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    4.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 300mA
  • Dropout Voltage
    450mV
  • Min Current Limit
    350mA