  • RT8010-12GQW
RT8010-12GQW
advertisement
Manufacturer No:
RT8010-12GQW
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
HK JDW NO:
682-RT8010-12GQW
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
RT8010-12GQW
Description:
6 Terminals 2.5V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.5MHz Tape & Reel (TR) 1A 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5992
Step5Bar-code shipping tag
RT8010-12GQW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    1.5MHz
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.635mm