  • RT26C2X500
RT26C2X500
advertisement
Manufacturer No:
RT26C2X500
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RT26C2X500
Package:
Datasheet:
RT26C2X500
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RT26C2X500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Trimpot® RT26 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.170 Face x 0.250 H 6.35mmx4.32mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    RT26C2
  • Reference Standard
    MIL-R-27208
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Length
    4.78mm
  • Lead Diameter
    0.41 mm
  • Rated Temperature
    85°C