  • RT2010DKE071K1L
RT2010DKE071K1L
advertisement
Manufacturer No:
RT2010DKE071K1L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RT2010DKE071K1L
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
RT2010DKE071K1L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RT2010DKE071K1L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    RT
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm