  • RT1210WRB0716KL
RT1210WRB0716KL
advertisement
Manufacturer No:
RT1210WRB0716KL
HK JDW NO:
898-RT1210WRB0716KL
Datasheet:
RT1210WRB0716KL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 16kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
RT1210WRB0716KL
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±0.05%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    16kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm