  • RT1206FRE0768K1L
RT1206FRE0768K1L
advertisement
Manufacturer No:
RT1206FRE0768K1L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RT1206FRE0768K1L
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RT1206FRE0768K1L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 68.1kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RT1206FRE0768K1L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RT
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    68.1kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    650μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm