  • RT0805FRE07510RL
RT0805FRE07510RL
advertisement
Manufacturer No:
RT0805FRE07510RL
HK JDW NO:
898-RT0805FRE07510RL
Datasheet:
RT0805FRE07510RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 510Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 8148
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RT0805FRE07510RL
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    510Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0805
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm